Serbian flagcirilicalatinica

Seniorke

Seniorke maksimalne protiv Francuske!

SENIORKE – XXXIII OLIMPIJSKE IGRE 2024.

Ženska seniorska reprezentacija Srbije zabeležila je pobedu u prvoj utakmici na XXXIII Olimpijskim igrama 2024. u Parizu. Srbija je večeras u dvorani “Južni Pariz 1” u meču 1. kola A grupe porazila Francusku sa 3:0, po setovima 25:17, 25:17 i 25:22, posle 72 minuta igre.

zoi5

Kao što se i očekivalo, izabranice Đovanija Gvidetija su u potpunosti nadigrale domaćina Olimpijskih igara i pobedom započele pohod na medalju.

Nisu seniorke Srbije želele da se zaleću na početku utakmice, već su bile maksimalno koncentrisane i čekale su priliku da načine prvi korak ka osvajanju početnog seta. Znale su Francuskinje da težeg rivala na startu takmičenja nisu mogle da dobiju, a to su i osetile na svojoj koži pri rezultatu 13:13, kada je Srbija vezala četiri poena. Činilo se u prvi mah da će ovaj nalet Srbije biti prelomni momenat u uvodnom periodu, ali je aktuelni osvajač bronzane olimpijske medalje bio neumoljiv do kraja i rivalu je prepustio svega četiri poena – 25:17.

Bila je Francuska konkurentan rival u drugom setu, ali samo do rezultata 9:7, u svoju korist. Tada je ekipa Đovanija Gvidetija ponovo ubacila u petu brzinu i serijom poena stigla do preokreta, a ubrzo i do lepe rezultatske zalihe (17:10). Bilo je jasno kako odbojkašicama Francuske, tako i njihovim navijačima da je ovaj zaostatak teško dostižan protiv bilo koje ekipe, a posebno kada je reč o Srbiji. Ubrzo se ispostavilo da je to apsolutno tačno, jer su seniorke do kraja iskoristile razliku koju su stekle sredinom seta i sa 25:17, duplirale su vođstvo.

Već na startu trećeg seta, nagovestile su Srpkinje da ne žele previše da se zadržavaju na terenu, jer im je potrebna svežina za naredne utakmice u grupnoj fazi, protiv ozbiljnijih protivnika na papiru. Upravo su iz tog razloga maksimalno agresivno otvorile set sa 6:1, a potom su povele i sa 12:6. Ipak, nije Francuska želela da raširi belu zastavu, već je uspela da učini set zanimljivim, ali samo dokle joj je Srbija to dozvolila. Kada je bilo najpotrebnije, seniorke Srbije su još jednom bile najbolje i na kraju su sa 25:22, stigle do ubedljive pobede.

Seniorke Srbije odigraće meč 2. kola na 16. olimpijskom turniru u odbojci u sredu, 31. jula od 17.00 časova protiv SAD, a u poslednjem, 3. kolu, u nedelju, 4. avgusta igraće protiv Kine od 17.00 časova.

Plasman u četvrtfinale izboriće po 2 selekcije iz sve 3 grupe, kao i 2 najbolje trećeplasirane reprezentacije. Odbojkaški turnir u konkurenciji odbojkašica na XXXIII Olimpijskim igrama 2024. u Parizu odigraće se od 28. jula do 11. avgusta.

U B grupi igraće Brazil, Kenija, Japan i Poljska, a u C grupi Italija, Dominikanska Republika, Holandija i Turska.

Sve utakmice takmičenja u odbojci na Olimpijskim igrama direktno će prenositi RTS.

SENIORKE – XXXIII OLIMPIJSKE IGRE 2024.  – PARIZ (DVORANA „JUŽNI PARIZ 1“):

A GRUPA:

1. KOLO – PONEDELJAK, 29. JUL:

SRBIJA – FRANCUSKA      3:0 (25:17, 25:17, 25:22)

KINA – SAD              3:2 (25:20, 25:19, 17:25, 20:25, 15:13)

NEDELJA, 28. JUL:

POLJSKA – JAPAN  3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 28:26)

PONEDELJAK, 29. JUL:

BRAZIL – KENIJA    3:0 (25:14, 25:13, 25:12)

1. KOLO:

ITALIJA – DOMINIKANSKA REPUBLIKA          3:1 (25:19, 24:36, 25:21, 25:18)

TURSKA – HOLANDIJA       3:2 (19:25, 19:25, 25:22, 25:22, 15:13)

TABELA:

1. ITALIJA                                                 1          1          0          3:1       3

2. TURSKA                                               1          1          0          3:2       2

3. HOLANDIJA                                         1          0          1          2:3       1

4. DOMINIKANSKA REPUBLIKA             1          0          1          1:3       0

2. KOLO – ČETVRTAK, 1. AVGUST:

TURSKA – DOMINIKANSKA REPUBLIKA      9.00

ITALIJA – HOLANDIJA        17.00

3. KOLO:

HOLANDIJA – DOMINIKANSKA REPUBLIKA     9.00

ITALIJA – TURSKA       9.00

Plasman u četvrtfinale izboriće po 2 prvoplasirane reprezentacije iz 3 grupe, kao i 2 najbolje trećeplasirane selekcije.

Po završetku takmičenja po grupama, napraviće se tabela 8 selekcija koje su se plasirale u četvrtfinale, na osnovu rezultata u grupama, da bi se dobio raspored četvrtfinalnih utakmica, odnosno projektovanog polufinala. Prilikom određivanja tabele, prva tri mesta će pripasti pobednicima grupa na osnovu njihovih rezultata, pa zatim 3 drugoplasirane reprezentacije po istim kriterijumima, i na kraju dve najbolje trećeplasirane selekcije.

Na osnovu tabele, u četvrtfinalu će igrati najuspešniji pobednik grupe i druga najbolja trećeplasirana selekcija i tako redom.

ČETVRTFINALE – UTORAK, 6. AVGUST:

TERMINI SU 9.00, 13.00, 17.00 I 21.00 ČAS.

POLUFINALE – ČETVRTAK, 8. AVGUST:

TERMINI SU 16.00 I 20.00 ČASOVA.

SUBOTA, 10. AVGUST:

MEČ ZA TREĆE MESTO:      17.15

NEDELJA, 11. AVGUST:

FINALE:                           13.00

Ženska seniorska reprezentacija Srbije igrala je do sada četiri puta na Olimpijskim igrama. U Pekingu 2008. je zauzela 5. mesto, a u Londonu 2012. je bila 11. Srbija je 2016. u Rio de Žaneiru osvojila prvu, srebrnu medalju, a 2021 u Tokiju bronzanu medalju na OI 2020, koje su odigrane godinu dana kasnije zbog pandemije virusa korona.

Kao i do sada, u sastavima reprezentacija na Olimpijskim igrama će biti po 12 igrača. FIVB je saopštio da je nakon dogovora sa Međunarodnim olimpijskim komitetom omogućio, prvi put u istoriji, da se na spisak za Olimpijske igre uvrsti 13. odbojkašica, odnosno odbojkaš, koji mogu zameniti igračicu ili igrača iz medicinskih razloga. FIVB je objavio da će 13. reprezentativac moći da trenira sa selekcijom i da prisustvuje utakmicama, ali neće biti smešten u Olimpijskom selu, osim ukoliko Nacionalni olimpijski komitet ne pruži dodatnu podršku i pronađe adekvatno rešenje. Više informacija se očekuje u narednom periodu.