Serbian flagcirilicalatinica

Seniori

Italija novi prvak Evrope, Slovencima treće srebro

SENIORI – XXXII EP 2021.

Reprezentacija Italije osvojila je zlatnu medalju na XXXII EP 2021. koje se održavalo u Poljskoj, Češkoj, Finskoj i Estoniji. Italija je večeras u finalnoj utakmici, u Spodek areni u Katovicama, pobedila Sloveniju sa 3:2, po setovima 22:25, 25:20, 20:25, 25:20 i 15:11 posle 144 minuta igre. Za najboljeg igrača na prvenstvu Evrope (MVP) proglašen je Simone Đaneli, kapiten i tehničar Italije.

ak44

ak45

ak46

ak47

ak29

Posle izjednačenog početka meča, Slovenija je napravila veliku rezultatsku razliku. Izabranici Alberta Đulijanija poveli su sa 10:6 i 15:10, pa sa 21:14, ali je tada Italija podigla nivo svoje igre i uspela da dođe na poen zaostatka (23:22). Međutim, Slovenija je iskoristila prvu šansu koja joj se ukazala i osvojila je prvi set – 25:22.

Italijani su bolje otvorili drugi period (4:1), ali su Slovenci ubrzo došli do izjednačenja, posle čega se do sredine seta se igralo poen za poen. Italija je ponovo počela da igra agresivnije, što joj je donelo novo vođstvo (18:14), koje su seniori Slovenije u završnici ponovo uspeli da stignu. Azuri su na kraju ipak uspeli da izjednače rezultat u setovima, pošto su serijom od četiri poena rešila drugi deo meča u svoju korist – 25:20.

Nije na igru Slovenije, u trećem periodu, uticao gubitak prošlog seta. Posle neizvesnog starta seta, Slovenci su došli do male prednosti, koju su kako se set bližio kraju povećavali. Poveli su sa 17:12 i 19:15, ali je Italija u finišu uspela da izjednači rezultat (20:20). Ipak, serijom od pet poena, Slovenija je osvojila treći set (25:20) i povela sa 2:1.

Predaja nije bila opcija za tim Ferdinanda de Đorđija. Ponovo su se uzdigli i uspeli su da četvrti set odvedu u taj-brejk. Posle vođstva Slovenaca na početku set (6:3), Italija je prvo došla do rezultatskog poravnanja, a kasnije i do prednosti (17:13). Pokušala je Slovenija da se vrati u set, bila je na poen zaostatka, ali su na kraju Italijani došli do novog izjednačenja, identičnim rezultatom kao i prethodna dva seta – 25:20

Neizvesnost je eskalirala u petom, odlučujućem setu, a publika je doprinela sjajnoj atmosferi u dvorani. Poveli su Slovenci sa 3:0, ali su Italijani odgovorili istom merom. Italija je sredinom seta došla do 4 poena prednosti (11:7), koja su im omogućila opušteniju završnicu. Na kraju su iskoristili ovu prednosti, osvojili su odlučujući set (15:11), i postali su novi prvaci Evrope.

Italija je došla do svoje sedme zlatne medalje na Evropskim prvenstvima, uz šest srebrnih i tri bronzane. Slovenija je po treći put osvojila srebrnu medalje.